Zahvaljujemo poslanici Jeleni Božović koja je uslišila našu molbu i zauzela se za rješavanje problema sa kojima se susrijeću novonastale nevladine organizacije koje se bave pitanjima mladih, a koje vode mladi ljudi. Jelenin amandman na Predlog zakona o budžetu za 2021. godinu koji se tiče uvećanja sredstava za Upravu za sport i mlade usvojen je na jučerašnjem plenumu.

Članom 12 Predloga zakona o budžetu za 2021. godinu određeno je da se sredstva planirana na poziciji 4314 Transferi nevladinim organizacijama u okviru budžeta Ministarstva javne uprave, digitalnog društva i medija, a namijenjena za raspodjelu nevladinim organizacijama, shodno Zakonu o nevladinim organizacijama, preusmjeravaju potrošačkim jedinicama u skladu sa propisom kojim se uređuje utvrđivanje prioritetnih oblasti od javnog interesa i visine sredstava za finansiranje projekata i programa. Kako su kao kriterijumi za raspodjelu sredstava, članom 32d Zakona o nevladinim organizacijama pored doprinosa i samog kvaliteta prijavljenog projekta navedeni i kapacitet nevladine organizacije za realizaciju prijavljenog projekta i transparentnost rada organizacije, to ‘diskriminiše’ novonastale organizacije koje, prirodno, ne mogu ispunjavati poslednja dva kriterijuma.

Mladi su potencijal za prepoznavanje i iznalaženje rješenja za novonastale izazove, imajući u vidu znanja i vještine koje posjeduju i kao takvi treba da aktivno učestvuju u procesu donošenja odluka i kreiranja politika. Pravci razvoja Crne Gore treba da u ovom dijelu prate nastojanja zemalja članica Evropske unije u kojima je jasna politika da se ne smije dozvoliti da resursi mladih budu zanemareni i da ne budu stavljeni u funkciju razvoja društva.

Zakon o mladima ne daje detalje o strukturi, radu i finansiranju Uprave za mlade i sport. I pored ostvarenih rezultata, imajući u vidu važnost, obim posla i nadležnosti, mora se istaći da su, još uvijek, resursi i kapaciteti Uprave za razvoj i implementaciju omladinske politike nedovoljni.

Civilni sektor u oblasti rada s mladima mnogo je širi nego što se to iz zvaničnih podataka i izvještaja može sagledati, zbog toga što crnogorska praksa izvještavanja, a i samo zakonodavstvo, do sada nije prepoznavalo širinu civilnog sektora, već su se u ovoj oblasti najčešće pominjale samo nevladine organizacije, a svi ostali akteri civilnog društva koji su osnovani od strane mladih i/ili se bave mladima se izostavljaju.

Iako je pravna tekovina EU u oblasti omladinske politike u domenu „mekog prava“, za razliku od nekih drugih oblasti gdje postoje striktne regulative koje zemlje kadidati moraju da primijene, privremenim zatvaranjem pregovaračkog poglavlja 26 (Obrazovanje i kultura), Crna Gora je preuzela obavezu usklađivanja sa Strategijom za mlade Evropske unije i drugim dokumentima od značaja za omladinsku politiku EU.

Juče usvojenim amandmanom o izdvajanju 300,000€ iz budžetske reserve za poziciju 4314 Transferi nevladinim organizacijama kod potrošačke jedinice Uprava za sport i mlade u okviru programa Mladi, koja u Predlogu Zakona o budžetu za 2021. godinu nije postojala dok su kao ciljevi programa Mladi, u istom Predlogu navedeni “unapređenje rada i funkcionisanja nevladinih organizacija”, stvorile su se mogućnosti da Uprava za sport i mlade tehnički sprovede ono što je amandmanom određeno.

Naš tim će zajedno sa Upravom za sport i mlade i ostalim zainteresovanim organizacijama učestvovati u pripremi i donošenju pravilnika vezano za kriterijume prilikom raspodjele izdvojenih sredstava, a o čemu će javnost biti blagovremeno obaviještena.

U nastavku se nalazi video prilog Jeleninog izlaganja na plenarnoj sjednici Skupštine Crne Gore:

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *