U skladu sa zakonskom definicijom koja kaže da su mladi lica od navršenih 15 do navršenih 30 godina života, približan broj mladih u Crnoj Gori 2011. godine, kad je rađen posljednji popis, može se dobiti iz podataka MONSTAT-a, gdje se navodi da je od ukupnog broja stanovnika Crne Gore (620 029), živjelo 132 702 mladih uzrasta od 15 do 29 godina, što čini 21,4% ukupnog stanovništva (ova cifra ne obuhvata lica koja su navršila 30 godina). Ovaj procenat ukazuje da bi mladi trebali biti potencijal, a ne problem u našoj državi, ali postavlja se pitanje koliko su oni vidljivi u našem društvenom sistemu.

Imajući u vidu da je Podgorica ekonomski i obrazovni centar, jedan od primarnih problema sa kojima se mladi suočavaju je migriranje u ovu crnogorsku opštinu koje povlači problem manjka infrastrukture za kvalitetan život i adekvatno zapošljenje mladih u ostalim opština pa i u samoj Podgorici. Pored pomenutog, Crna Gora se suočava sa emigracijama mladih iz Crne Gore s fokusom na mlade iz sjevernih opština. Pogoršanje u oblasti ljudskog kapitala vezano je s odlivom obrazovanih građana koji se popularno naziva „odliv mozgova“ (eng. brain drain). Statistički gledano, mladi u Crnoj Gori su prilično „nevidljivi“: relativno je malo napora do sada uloženo u pravcu za adresiranje potreba, problema, interesa i ciljeva mladih kroz istraživanje. Mladi procjenjuju da se sloboda izražavanja i mišljenja mladih sputava, čak i u porodici, posebno kad je kritički obojena. Ovo je problem koji je neophodno posebno targetirati, jer je po svim parametrima za razvoj demokratskog društva neophodna kritička svijest svih građana, a isključivanjem mladih isključuje se značajan dio populacije koja ima potencijala da iznađe nova rješenja i unaprijedi društvo.

Svjesni gore navedenih činjenica, kao mladi ljudi koji su svojim učešćima na međunarodnim projektima i stečenim znanjem i iskustvom u svojim profesijama odlučili doprinijeti razvoju našeg društva, u junu 2020. osnovali smo NVO ,,GLAS” čiji ciljevi su u skladu sa javnim interesima omladinske politike.

Ciljevi udruženja su:

  • Poboljšanje položaja mladih i raditi na rješavanju pitanja koja se njih tiču, kroz neformalne oblike edukacije;
  • Promocija i podsticaj razvoja preduzetništva;
  • Promocija i podsticaj ekološke svijesti i rješavanje ekoloških problema;
  • Podsticanje međunarodnje saradnje i razmjene;
  • Prevencija svih oblika nasilja.

 

Mladen Ćulafić
Predsjednik Skupštine

Mladen Ćulafić je rođen 11. januara 1995. godine u Priboju i jedan je od osnivača NVO Glas.

Diplomirao je na Fakultetu za državne i evropske studije kao jedan od najboljih studenta uz pohvale za postignute rezultate u vannastavnim aktivnostima i doprinosu u promociji tog fakulteta na kome je bio i saradnik u nastavi.

Pisanjem kolumne za “Vjesnik slobode” pokazao je svoje istraživačke sposobnosti. Učestvovao je na mnogim nacionalnim i međunarodnim projektima o ljudskim pravima, rodnoj ravnopravnosti, poboljšanju položaja mladih, miru i mirovnim politikama.

Miloš Laković
Predsjednik

Miloš Laković je rođen 28. oktobra 1993. godine u Podgorici i jedan je od osnivača NVO Glas.

Po zanimanju je profesor hemije, dok honorarno obavlja poslove instruktora bachate.

Posjeduje veliko iskustvo u radu sa lokalnim volonterima na različitim projektima o obrazovanju. Od 1. februara do 28. novembra 2014. godine učestvovao je u aktivnostima organizacije Dječjeg udruženja “Dječiji savez”, uključujući mentorstvo djece i igranje igara sa njima. U NVO “Volonteri 2019” i NVO ADP-Zid radio je kao trener za volontere gde je vodio radionice za team building i volontiranje.

Pohađao je mnoge domaće i međunarodne obuke, omladinske razmjene i seminare i učestvovao na takmičenjima o socijalnom preduzetništvu.

Milica Dedić
Izvršni direktor

Milica Dedić, po zanimanju budući professor matematike,  je rođena 26. avgusta 1990. godine u Podgorici i jedan je od osnivača NVO Glas.

Radila je kao analitičar podataka i glavno i odgovorno lice za prikupljanje sredstava i slanje izvještaja Agenciji za sprječavanje korupcije za jednu političku partiju tokom političkih kampanja. Kao bivši član predsjedništva Kluba mladih te političke partije sarađivala je sa mladima organizujući radionice, tematske filmske večeri i večeri poezije.

Bila je jedan od koordinatora 29. DEMYC (Demokratska omladinska zajednica Evrope) Kongresa “Učešće mladih u demokratskom i političkom životu EU” koji je održan u Podgorici, Crna Gora, od 12. do 15. aprila 2018. godine.

Učestvovala je na mnogim međunarodnim obukama, razmjenama, seminarima i konferencijama o preduzetništvu, rodnoj ravnopravnosti, ljudima sa ruralnih područja, osobama sa invaliditetom. Takođe, učestvovala je na mnogim takmičenjima u socijalnom preduzetništvu.

Predstavljala je ERASMUS+ program na nekoliko međunarodnih projekata u ime svoje zemlje i aktivno učestvovala u kreiranju političkih preporuka o antikorupciji koje je predstavljala u makedonskom Parlamentu 30. septembra 2019. godine.

Tea Babić
Generalna sekretarka

Tea Babić je rođena 1. marta 1999. godine u Kotoru.

Student je završne godine Fakulteta politickih nauka – politikologija – međunarodni odnosi.

Zaposlena je u francuskoj školi u Podgorici gdje aktivno, svakog dana, radi sa mladima.

U slobodno vrijeme bavi se omladinskim aktivizmom.

Govori engleski, francuski i ruski jezik.