Ovog mjeseca radili smo na okupljanju tima i planiranju aktivnosti u cilju borbe protiv izgradnje mini hidroelektrane na rijeci Skrbuša, Kolašin.

Rijeke predstavljaju glavni izvor čiste, pijaće vode i njihove ekonomske, ekološke, estetske i spiritualne vrijednosti dosežu do svih nas. Iako naš opstanak zavisi od dostupnosti čistih rijeka, čovječanstvo dozvoljava zagađenje rijeka industrijom, stavljanje rijeka u cijevi radi bogaćenja pojedinaca i mnoge druge aktivnosti koje ugrožavaju naše rijeke.

Zdravlje riječnih ekosistema direktno utiče na kvalitet vode koje pijemo. Šume i rijeke igraju ulogu filtera koji konstantno prečišćava vodu, koja kao takva zahtijeva manje hemijskih tretmana i skupih pomoćnih sredstava za njeno vještačko prečišćavanje kako bi bila pogodna za piće. Rijeke su vitalna prirodna staništa za mnoge vrste – ribe, ptice i sisari žive u rijekama ili oko njih i zavise od njih da bi pribavili hranu. Plodno aluvijalno zemljište riječnih dolina je idealno za ratarstvo. Moderna poljoprivreda se u mnogim djelovima svijeta još uvek naslanja na rijeke. One su i važni transportni koridori. U novije vrijeme korišćenje rijeka za transport ljudi i dobara raste. Razloge treba tražiti u sve većim gužvama na tradicionalnim putevima, ali i u zaštiti životne sredine. Divlje rijeke su izvor zabave – plivanje, splavarenje, vožnja kajaka, planinarenje i posmatranje divljih životinja privlače ljude svih generacija u područjima sa čistim i zdravim rijekama. Turizam je ponekad jedini izvor prihoda za ruralne zajednice i tim pre je važno da rijeke ostanu čiste i netaknute kako bi mogle da ekonomski podrže ovakve zajednice.

Izgradnjom malih hidroelektrana narušavaju se sve dobre stvari koje nam rijeke pružaju, jer kada se voda “zahvati” vodi se nekoliko kilometara kroz cijevi, propušta kroz turbine i vraća u vodotok čime se ne produkuje nikakvo zagađenje, ali oni koji zagovaraju izgradnju malih hidroelektrana izbjegnu da kažu da to što odvođenje vode čini uništava potpuno život, odnosno čini ekocid u tim vodotocima. Projekat izgradnje mHE Skrbuša podrazumijeva provlačenje cijevi kroz rijeku u dužini od 2.3 kilometra. Kada se rijeka pregradi i uvede u cijevi mijenja se njen prirodni tok dok u njoj ostaje nedovoljno ili vrlo malo vode da bi opstale biljke i životinje. Da bi se izgradila mHE krče se šume, sijeku stabla što negativno utiče na druge životinje, šume se smanjuju, vazduh postaje nekvalitetniji, dolazi do erozije terena. Izgradnja i eksploatacija malih hidroelektrana je u suprotnosti sa odredbama Zakona o vodama.

Kako je projekat izgradnje mHE Skrbuša zapravo korišćenje vodotoka u korist koncesionara, a na štetu lokalnog stanovništva, uz istovremeno narušavanje životne sredine, planiranimo realizovati aktivnosti na kojima će učesnici imati priliku da nauče nešto više o značaju rijeka u jednoj lokalnoj zajednici, eko-aktivizmu, medijskoj pismenosti, sprovođenju digitalne kampanje na društvenim mrežama i nenasilnoj direktnoj akciji i građanskoj neposlušnosti. Takođe, učesnici će novostečene vještine i znanja koristiti u direktnim akcijama protiv izgradnje mHE Skrbuša.

Pomenute aktivnosti će se realizovati u sklopu projekta “Halting and Mitigating the Impacts of Hydropower in the Western Balkans” u saradnji sa NVO Eko tim i uz podršku WWF Adria.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *