U periodu od 18. do 20. novembra, naša organizacija imala je čast da ugosti partnere sa Erasmus+ 2021–2027 projekta pod nazivom „Not Neat to be NEET – building capacities of the Western Balkan’s youth organisations for more inclusive projects and full participation of youth with fewer opportunities“ na kick-off sastanku održanom u Podgorici.
Projekat, koji je zvanično počeo 1. novembra i trajeće 20 mjeseci, okuplja pet partnerskih organizacija sa Zapadnog Balkana. Koordinator projekta je Udruženje Narodni parlament iz Srbije, dok konzorcijum čine i naša organizacija iz Crne Gore, Agencija lokalne demokratije (LDA) iz Mostara (Bosna i Hercegovina), Center for Bridging Communities (CBC) iz Tirane (Albanija) i Omladinski centar Drenas (YCD) iz Glogovca (Kosovo*).Cilj projekta je jačanje kapaciteta omladinskih organizacija i povećanje uključenosti mladih iz NEET kategorije (mladi koji nisu zaposleni, ne školuju se i ne pohađaju obuke) u projekte i aktivnosti. Ova grupa mladih suočava se s mnogim izazovima, uključujući ekonomske, društvene i kulturne prepreke, a projekat nudi priliku da se ti izazovi prevaziđu.
Prvog dana sastanka partnere su dočekali naša izvršna direktorica, Milica Dedić, i član organizacije Luka Popović. Prvi radni dan bio je posvećen prezentaciji projekta, njegovih ciljeva, očekivanih efekata i metodologije rada. Partneri su diskutovali o dugoročnim ciljevima, pristupima i filozofiji projekta. Nakon toga, članovi konzorcijuma predstavili su svoje organizacije, motive za angažman u omladinskom radu te ekspertize koje donose u projekat. Dan je završen neformalnim druženjem u restoranu „Spago“, koje je dodatno učvrstilo međusobne veze i podstaklo zajedničku motivaciju.
Drugog dana fokus je bio na tehničkim aspektima: monitoring i evaluacija projekta, zahtjevi za vidljivost, kreiranje vizuelnog identiteta, izrada izvještaja, zaštita podataka i definisanje ključnih pokazatelja uspjeha. Dogovoren je vremenski okvir za mapiranje i analizu potreba koristeći fokus grupe. Identifikovaće se ključni akteri, lokalne zajednice i relevantni zakonski okviri. Fokus grupe će obuhvatiti mlade sa smanjenim mogućnostima i omladinske radnike suočene s različitim vrstama prepreka (ekonomskim, društvenim, zdravstvenim i drugim). U ovom dijelu rada partneri su precizirali angažovanje istraživača iz svake države, koji će sprovesti analize potreba i izraditi digitalnu publikaciju sa rezultatima.
U drugom dijelu dana razrađeni su planovi za sprovođenje nacionalnih neformalnih programa u svakoj od zemalja partnera. Svaki program će obuhvatiti po 25 učesnika i uključivaće online događaj i dvije offline aktivnosti, s ciljem pružanja prilika mladima da razviju nove vještine i povežu se s omladinskim organizacijama. Online sastanak s trenerima iz Srbije, Aleksandrom i Zoranom, omogućio je dogovore o temama i metodologijama obuka, uz naglasak na online pripremu učesnika za buduće aktivnosti i uključivanje njihovih povratnih informacija. Cilj ovih aktivnosti je da se učesnici pripreme za učešće, daju povratne informacije o agendama i bolje se povežu s trenerima i osobljem.
Posljednji dan sastanka bio je posvećen planiranju job shadowing aktivnosti. Ovo će biti ključna komponenta projekta, osmišljena kao prilika za 20 mladih (po pet iz svake države: Crna Gora, Srbija, Bosna i Hercegovina i Albanija) i omladinskih radnika iz partnerskih zemalja da kroz praktično iskustvo unaprijede svoje vještine i prošire mreže kontakata. Program će trajati tri sedmice po učesniku, uz prilagođavanje potrebama organizacija domaćina. Cilj je omogućiti učesnicima da direktno uče od iskusnih omladinskih radnika, razmjenjuju najbolje prakse i razviju dugoročna partnerstva.
Kick-off sastanak zaključen je dogovorima o terminima narednih sastanaka u Mostaru, Bosna i Hercegovina, krajem marta 2025. i Tirani, Albanija, u oktobru 2025.
Nakon tri dana intenzivnog i produktivnog rada, članovi konzorcijuma su puni entuzijazma napustili Podgoricu, spremni za implementaciju svih predstojećih aktivnosti.
Projekat „Not Neat to be NEET“ kofinansira Evropska unija. Izneseni stavovi i mišljenja pripadaju isključivo autorima i ne predstavljaju nužno zvanične stavove Evropske unije ili Izvršne agencije za obrazovanje, audiovizuelnu djelatnost i kulturu (EACEA). Evropska unija ni EACEA ne snose odgovornost za njih.
„Not Neat to be NEET“ non-profit project is co-funded by the European Union.
Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or European Education and Culture Executive Agency (EACEA). Neither the European Union nor the EACEA can be held responsible for them.