Izvršna direktorica naše organizacije, Milica Dedić, imala je čast da učestvuje na trećem izdanju Foruma razmjene u okviru Evropske agende za omladinski rad (EYWA), održanom od 11. do 14. novembra u Leuvenu, Belgija.

Forum je organizovan od strane JINT-a, Nacionalne agencije Erasmus+ i Evropskog korpusa solidarnosti za Belgiju-Flandriju, u saradnji sa Jugend für Europa, njemačkom nacionalnom agencijom. Ovaj događaj je godišnja aktivnost Growing Youth Work partnerstva, strateškog projekta mreže nacionalnih agencija za omladinski rad.

Leuven, kao dinamičan studentski grad poznat po svojoj akademskoj tradiciji i kulturi, pružio je inspirativan ambijent za razmjenu ideja i razvijanje novih pristupa omladinskom radu.

Prvog dana, učesnici su imali priliku da kroz organizovani obilazak istraže istorijske i kulturne znamenitosti Leuvena. Ovaj neformalni uvod omogućio je povezivanje i razmjenu među učesnicima iz različitih zemalja, dok je večernje druženje uz zajedničku večeru dodatno osnažilo međusobne odnose i pripremilo teren za sadržajne diskusije koje su uslijedile.

Drugog dana, zvanično otvaranje foruma održano je u Provinciehuis-u, administrativnom sjedištu pokrajinske vlade Flandrije, čime je simbolično predstavljena važnost saradnje i inkluzivnosti.

Program je započeo pozdravnim govorima Kaat Torfs (dolazeća direktorica JINT-a) i Jan Deduytsche (službenik za omladinu i medije flamanskog Ministarstva kulture). Uvodne sesije uključivale su prezentaciju Evropske agende za omladinski rad, gdje je Koen Lambert (direktor JINT-a) predstavio viziju razvoja omladinskog rada, ključne oblasti djelovanja i potencijale za rast kroz Growing Youth Work partnerstvo, o čemu su govorile Elke Führer (Jugend für Europa) i Rilke Mahieu (JINT).

Dr. Frederike Hoffmann-van de Poll predstavila je rezultate ankete o implementaciji EYWA na nacionalnim nivoima, nakon čega su učesnici kroz aktivnost istraživanja nacionalnih stvarnosti u nacionalnim timovima kreativno predstavili izazove i prilike svojih zemalja u oblasti Evropske agende za omladinski rad (EYWA).

Popodnevni rad nastavio se kroz format otvorenog prostora, gdje su učesnici imali priliku da predlože aktuelne teme, a potom i da diskutuju o temama poput mentalnog zdravlja omladinskih radnika, vidljivosti omladinskog rada i motivacije mladih za političko djelovanje, predlažući dobre prakse.

Dan je zaključen refleksijom i planiranjem narednih aktivnosti.

Treći dan započeo je panel diskusijom o ključnim evropskim procesima u vezi sa razvojem omladinskog rada, čiji su učesnici bili Miriam Teuma (Youth Department Malta), László Milutinovits (EU-CoE Youth Partnership), Barbara Schmidt-dos Santos (German National Agency Jugend für Europa) i Karen Vandeweghe (DG EAC Unit B.3 Youth and Volunteer Solidarity, European Commission). Diskusija je osnažila razmjenu ideja o evropskim procesima i mehanizmima podrške omladinskom radu.

Uslijedile su radionice u formatu World Café koje su omogućile učesnicima da istraže teme poput Erasmus+ funding opportunities, predstavljene od strane Aleksandre Lera, Liine Nigu, Elke Fuhrer, SNAC European Academy on Youth Work koje je predstavljala Barbara Schmidt dos Santos, SNAC Europe Goes Local i Charter on local youth work koje je predstavila Judit Balogh, EU Council of Europe Youth Partnership Resources koje je predstavio László Milutinovits, SNAC Education and Training, SALTO TC, ETS predstavljeno od strane Elize Bujalske, i SNAC Democracy Reloading koje je predstavio László Fold. Učesnici su kroz interaktivne sesije razvijali predloge za buduće korake i saradničke projekte, čime je forum postao plodonosan i usmjeren ka konkretnim rezultatima.

Završnica dana obilježena je posjetom omladinskom centru Stelplaats, koji predstavlja inovativni model rada s mladima, te svečanom večerom u centru Leuvenu.

Posljednji dan događaja bio je posvećen neformalnim aktivnostima i dodatnom istraživanju Leuvena.

Inspirisani iskustvima i novim znanjima, učesnici su se vratili u svoje zajednice, spremni da doprinesu razvoju omladinskog rada na lokalnom i nacionalnom nivou.

Ovaj Forum je snažno povezan sa Bonovim procesom, inicijativom koja ima za cilj implementaciju Evropske agende za omladinski rad kroz akcije na svim nivoima – lokalnom, regionalnom, nacionalnom i evropskom. Bonov proces teži jačanju saradnje među akterima omladinskog rada, stvaranju strateških pristupa i unapređenju uslova za omladinski rad.

Crna Gora, putem Ministarstva sporta i mladih kao nacionalne kontakt tačke, prepoznata je kao ključni partner u implementaciji Bonovog procesa. Nacionalni procesi, u skladu sa prioritetima i strategijama svake zemlje, imaju centralnu ulogu u jačanju omladinskog rada i stvaranju povoljnih uslova za razvoj mladih.

Učešće na ovom prestižnom forumu omogućilo je našoj organizaciji da stekne nova znanja, umreži se sa kolegama iz cijele Evrope i doprinese razvoju omladinskog rada u Crnoj Gori. Inspirisani diskusijama i idejama, posvećeni smo nastavku rada na jačanju vidljivosti i značaja omladinskog rada kroz implementaciju Evropske agende za omladinski rad i Bonovog procesa.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *