U periodu od 20. do 26. februara, u prostorijama JU Srednje građevinsko-geodetske škole “Inženjer Marko Radević” u Podgorici, realizovana je sedmodnevna lokalna obuka za edukatore i trenere u okviru Erasmus+ projekta Digital Response to Unemployment Problems in Western Balkans (DRUPWB).

Ovaj projekat ima za cilj smanjenje nezaposlenosti kroz razvoj inovativnog kurikuluma za stručno obrazovanje (VET), fokusirajući se na STEM oblasti, rad na daljinu i preduzetništvo, uz uspostavljanje digitalnog HUB-a za podršku nezaposlenim mladima i odraslima.
Konzorcijum projekta okuplja obrazovne institucije, nevladine organizacije i kompanije iz Bosne i Hercegovine, Litvanije, Albanije, Crne Gore, Njemačke i Hrvatske. Naša organizacija je pridruženi partner JU Srednjoj građevinsko-geodetskoj školi “Inženjer Marko Radević”, koja je ravnopravan partner na ovom projektu.
Obuka je predstavljala napredni edukativni program namijenjen jačanju kapaciteta edukatora za implementaciju četvoromodularnog kurikuluma stručnog obrazovanja. Ovaj kurikulum obuhvata ključne oblasti zapošljavanja i samozapošljavanja – virtuelne asistente, programere početnog nivoa, samozapošljavanje i osnivanje i vođenje malih biznisa. Osmišljen kao resurs za edukatore u stručnom obrazovanju, kurikulum omogućava fleksibilnu primjenu u različitim obrazovnim kontekstima.

Glavna trenerica obuke bila je Aleksandra Gligorović, dok su dodatnu vrijednost programu dali gostujući predavači Mirela Rajković, freelance konsultantkinja specijalizovana za klimatske promjene i ljudska prava, koja je govorila o frilensingu kao prilici za edukatore, i Uroš Bulatović, predsjednik Unije mladih preduzetnika Crne Gore, koji je učesnicima približio preduzetničke mogućnosti u obrazovanju i profesionalnom razvoju.
Obuka je okupila raznoliku grupu od 13 učesnika, među kojima su bili nastavnici geodezije, informatike, književnosti i pedagogije, kao i stručnjaci iz inženjerskih i drugih tehničkih oblasti. Ovakav spoj akademskog i praktičnog znanja omogućio je dinamične diskusije i razmjenu iskustava, posebno u kontekstu primjene STEM vještina u savremenim profesijama.
Sedmodnevni program obuke pratio je strukturiran raspored, balansirajući teorijska predavanja, interaktivne diskusije i praktične vježbe.

Prvog dana učesnici su se upoznali sa osnovama STEM obrazovanja i njegovom ulogom u savremenom tržištu rada. Analizirane su zablude o STEM profesijama, interdisciplinarnost ovih oblasti i rastuća potražnja za STEM stručnjacima. Kroz vježbu “Personal STEM Skills Map”, učesnici su vizuelno predstavili svoja znanja i kompetencije, identifikujući ključne oblasti za dalji razvoj.
Drugog dana akcenat je bio na integraciji STEM pristupa u stručno obrazovanje, uključujući analizu međunarodnih praksi i usklađivanje sa nacionalnim okvirima ključnih kompetencija u Crnoj Gori. Učesnici su radili u grupama na mapiranju perspektivnih karijera u STEM oblastima, istražujući mogućnosti za zapošljavanje i preduzetništvo.
Trećeg dana fokus je bio na virtuelnim asistentima kao sve popularnijem zanimanju. Polaznici su se upoznali sa digitalnim alatima i frilens platformama, istražujući strategije za uspješan rad na daljinu. Kroz praktične vježbe, savladali su osnove upravljanja projektima, online komunikacije i korišćenja AI alata u oblasti virtuelne asistencije.

Četvrtog dana obuka je obuhvatila No-Code razvoj, omogućavajući učesnicima da eksperimentišu sa platformama za kreiranje veb stranica i aplikacija bez programerskog predznanja. Pored tehničkih aspekata, diskutovalo se i o etičkim implikacijama automatizacije i njenom uticaju na tržište rada.
Peti dan bio je posvećen frilensingu i samozapošljavanju u STEM oblastima, uz predavanje Mirele Rajković o strategijama za uspješnu karijeru u frilens ekonomiji. Učesnici su se upoznali sa digitalnim alatima za upravljanje projektima, određivanje cijena usluga i pregovaranje s klijentima, a kroz diskusije su razmijenili iskustva i dileme vezane za rad u ovom sektoru.
Šestog dana obrađene su teme preduzetništva i poslovnog razvoja za edukatore i mlade profesionalce. Uroš Bulatović je predstavio mogućnosti za pokretanje biznisa u Crnoj Gori, dostupne programe podrške i primjere uspješnih preduzetničkih inicijativa. Učesnici su analizirali ključne korake u razvoju poslovne ideje, uključujući istraživanje tržišta, finansijsko planiranje i brendiranje.

Sedmog dana obuka je zaključena analizom naprednih tehnologija i strategija za profesionalni razvoj. Učesnici su istraživali upotrebu AI alata u obrazovanju i poslovanju, upoznali se sa mogućnostima za automatizaciju zadataka i razvijali vještine profesionalnog umrežavanja.
Program je završen sesijom refleksije i akcionog planiranja, gdje su učesnici definisali kako će stečeno znanje primijeniti u svom radu.
Tokom čitave obuke, interaktivne metode rada omogućile su učesnicima da aktivno učestvuju u diskusijama, praktičnim vježbama i grupnim projektima. Uključivanje gostujućih predavača sa bogatim profesionalnim iskustvom dodatno je obogatilo program, omogućavajući povezivanje teorijskih koncepata sa realnim izazovima i mogućnostima na tržištu rada. Integracija crnogorskog okvira ključnih kompetencija i inovacija u obrazovanju osigurala je da učesnici steknu ne samo nova znanja i vještine, već i jasnije razumijevanje kako ih mogu primijeniti u svom profesionalnom okruženju.

Nakon lokalne obuke uslijedila je studijska posjeta u Vilniusu, Litvanija, na kojoj su učestvovali najmotivisaniji učesnici lokalne obuke.
Po završetku studijske posjete, naša organizacija će, zajedno sa školom, organizovati lokalne obrazovne seminare i sesije za nezaposlene i NEET mlade ljude u lokalnim zajednicama. Planirane su četiri edukativne radionice, svaka zasnovana na jednom od četiri modula kurikuluma, kako bi se program predstavio široj zajednici i krajnjim korisnicima. Edukatori i treneri koji su stekli znanja kroz lokalne obuke vodiće ove radionice, čime će dodatno unaprijediti svoj profesionalni razvoj. Učesnici edukativnih radionica biće uključeni u obrazovni program koji partneri pružaju, nakon čega će im biti omogućeno učešće u programima prakse.

Projekat je kofinansiran od strane Evropske unije.
Naša organizacija, kroz aktivno učešće u ovim aktivnostima, značajno doprinosi osnaživanju mladih i nezaposlenih kroz inovativne edukativne pristupe i promociju održivih poslovnih modela u Crnoj Gori.