Predstavljamo vam publikaciju istraživanja o položaju mladih sa smanjenim mogućnostima u Crnoj Gori, koje je za našu organizaciju pripremio istraživač Željko Vukčević. Cilj ovog istraživanja bio je prikupljanje osnovnih podataka i predstavljanje položaja i izazova sa kojima se suočava ova specifična grupa NEET populacije u Crnoj Gori.

Istraživanje se zasniva na analizi nacionalnog zakonskog i strateškog okvira, međunarodnih obaveza, kao i na podacima prikupljenim putem dvije fokus grupe sa omladinskim radnicima i mladima, te onlajn ankete koju je popunilo 83 mladih iz sva tri regiona Crne Gore.

Ova publikacija je pripremljena u okviru Erasmus+ projekta “Not Neat to be NEET”, koji ima za cilj jačanje kapaciteta omladinskih organizacija Zapadnog Balkana za inkluzivnije projekte i punu participaciju mladih sa smanjenim mogućnostima. Projekat okuplja pet partnerskih organizacija sa Zapadnog Balkana. Koordinator projekta je Udruženje Narodni parlament iz Srbije, dok konzorcijum čine naša organizacija iz Crne Gore, Agencija lokalne demokratije (LDA) iz Mostara (Bosna i Hercegovina), Center for Bridging Communities (CBC) iz Tirane (Albanija), Omladinski centar Drenas (YCD) iz Glogovca (Kosovo*).

Istraživanje koje je sprovedeno u okviru ovog projekta ima ključnu ulogu u prikupljanju kvalitativnih i kvantitativnih podataka o statusu omladinskih radnika i mladih sa smanjenim mogućnostima u Crnoj Gori. Takođe, istraživanje je sprovedeno u svim partnerskim zemljama projekta, čime je omogućena uporedna analiza. Na osnovu dobijenih podataka biće razvijena metodologija za unapređenje neformalnog obrazovanja i kreirana baza podataka koja će pomoći u daljem razvoju aktivnosti u okviru projekta.

Publikacija pruža dublji uvid u perspektive mladih sa smanjenim mogućnostima i omladinskih radnika koji dizajniraju i implementiraju omladinske projekte. Kroz ovo istraživanje prepoznate su ključne barijere koje otežavaju pristup mladih sa smanjenim mogućnostima uslugama omladinskih organizacija, kao i izazovi sa kojima se omladinske organizacije suočavaju u dosezanju ove populacije. Istraživanje je obuhvatilo i analizu podsticaja koje organizacije dobijaju za rad sa mladima sa smanjenim mogućnostima.

Ključne ciljne grupe istraživanja bile su omladinski radnici i mladi sa smanjenim mogućnostima iz najmanje šest manjih zajednica Crne Gore. Omladinski radnici su bili iz organizacija sa dugogodišnjim iskustvom, ali i onih koje su tek osnovane, dok su mladi ispitanici dolazili iz nepovoljnih socio-ekonomskih uslova.

Metodologija istraživanja obuhvatila je onlajn anketu koja je sprovedena od 1. do 14. februara 2025. godine, a koju je popunilo 83 mladih iz različitih socio-ekonomskih kategorija. Takođe, sprovedene su dvije fokus grupe: prva sa omladinskim radnicima, koja je održana 7. februara 2025. godine, okupila je 8 učesnika iz sva tri regiona Crne Gore, dok je druga, sa mladima sa smanjenim mogućnostima, održana 13. februara 2025. godine i okupila je 12 učesnika, uz podršku Crvenog krsta Crne Gore, omogućavajući učešće mladih iz Romske i Egipćanske (RE) populacije. Takođe, sprovedeno je desk istraživanje koje je analiziralo nacionalne strategije, zakonski okvir i dostupne statističke podatke.

Istraživanje je strukturisano u šest poglavlja. Prvo poglavlje definisalo je pojam NEET mladih i mladih sa smanjenim mogućnostima, dok drugo poglavlje prikazuje osnovne statističke podatke o položaju mladih u Crnoj Gori. Treće poglavlje fokusira se na nacionalni pravni i strateški okvir omladinskih politika, dok četvrto analizira međunarodni okvir omladinskih politika. Peto poglavlje donosi stavove mladih i omladinskih radnika, na osnovu fokus grupa i ankete, sa posebnim akcentom na teme obrazovanja, zapošljavanja i prepreka u učešću u omladinskim projektima. Šesto poglavlje pruža preporuke za poboljšanje položaja mladih sa smanjenim mogućnostima.

Ova publikacija predstavlja značajan doprinos u kreiranju politika i programa koji će omogućiti inkluzivnije omladinske projekte i veću participaciju mladih sa smanjenim mogućnostima u Crnoj Gori i regionu.

Publikaciju možete preuzeti ovdje.

Projekat “Not Neat to be NEET” kofinansira Evropska unija, uz finansijsku podršku Ministarstva regionalno-investicionog razvoja i saradnje sa nevladinim organizacijama Crne Gore. Stavovi izneseni u okviru projekta predstavljaju isključivu odgovornost autora i ne odražavaju nužno stavove finansijera.

„Not Neat to be NEET“ non-profit project is co-funded by the European Union. 
Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or European Education and Culture Executive Agency (EACEA). Neither the European Union nor the EACEA can be held responsible for them.

“Not Neat to be NEET” neprofitni projekat kofinansira Ministarstvo regionalno-investicionog razvoja i saradnje sa nevladinim organizacijama Crne Gore.

Stavovi izraženi u ovoj publikaciji isključiva su odgovornost Nevladine organizacije Glas i ne odražavaju nužno stavove Ministarstva regionalno-investicionog razvoja i saradnje sa nevladinim organizacijama.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *