Naša izvršna direktorica Milica Dedić imala je priliku da, u ime naše organizacije NVO GLAS, učestvuje na cluster sastanku pod nazivom „Podrška inkluziji i raznolikosti mladih u Crnoj Gori kroz Erasmus+ projekte izgradnje kapaciteta u oblasti mladih“, koji je održan 16. aprila u prostorijama Evropske kuće u Podgorici. Sastanak je organizovala Nacionalna Erasmus+ kancelarija, a okupio je predstavnike nevladinog sektora koji se bavi mladima, Ministarstva sporta i mladih, kao i Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, s ciljem otvaranja dijaloga o inkluziji i diverzitetu u okviru Erasmus+ programa.

Cluster sastanci predstavljaju oblik tematskog praćenja i evaluacije sprovođenja Erasmus+ projekata, sa fokusom na razmjenu iskustava i umrežavanje među organizacijama koje rade na sličnim temama. Ovi sastanci nude prostor za diseminaciju postignutih rezultata, prepoznavanje izazova u implementaciji i razvijanje zajedničkih pristupa u rješavanju problema. Posebno su značajni u kontekstu aktuelnog prioriteta programa Erasmus+ – inkluzije i raznolikosti – koji je u lokalnom kontekstu od izuzetne važnosti.

U uvodnom dijelu skupa, prisutnima su se obratili Vanja Drljević, direktorka Nacionalne Erasmus+ kancelarije, Branko Stešević, savjetnik u Ministarstvu sporta i mladih, i Ana Mariguesa Lorentzen, projektna menadžerka Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori.
Nakon uvodnog dijela, predstavljeni su Erasmus+ projekti izgradnje kapaciteta u oblasti mladih, koji se bave temama inkluzije i raznolikosti. Svoje aktivnosti, rezultate i izazove predstavile su različite nevladine organizacije, među kojima su: naša NVO GLAS, NVO New Horizont, Savez slijepih Crne Gore, NVO Uzor, Agencija za lokalnu demokratiju i NVO Prazan prostor.
U okviru prezentacija organizacija učesnica, Milica Dedić je predstavila Erasmus+ projekat “Not Neat to be NEET”, koji ima za cilj jačanje kapaciteta omladinskih organizacija sa Zapadnog Balkana kako bi njihovi projekti bili inkluzivniji i omogućili punu participaciju mladih sa smanjenim mogućnostima. Projekat okuplja pet partnerskih organizacija: koordinator je Udruženje Narodni parlament iz Srbije, a partneri su naša organizacija iz Crne Gore, Agencija za lokalnu demokratiju (LDA) Mostar iz Bosne i Hercegovine, Center for Bridging Communities (CBC) Tirana iz Albanije i Youth Center Drenas (YCD) sa Kosova.

Tokom izlaganja, Milica je govorila o glavnim ciljevima projekta, predstavila rezultate sprovedenog istraživanja o potrebama mladih sa smanjenim mogućnostima, te se osvrnula na izazove sa kojima smo se suočili u istraživačkom procesu. Takođe je najavila naredne aktivnosti, uključujući nacionalne treninge, program job shadowinga, međunarodnu obuku i izradu priručnika za omladinske radnike.
Na sastanku su definisani konkretni zaključci i preporuke za unapređenje saradnje između nevladinog sektora i donosioca odluka, s ciljem razvoja koordinisanijih i učinkovitijih pristupa u oblasti inkluzije mladih.
Ovakvi događaji od izuzetne su važnosti jer doprinose ne samo boljoj međusektorskoj saradnji i umrežavanju, već i dugoročnoj održivosti i relevantnosti projekata koji se bave osnaživanjem mladih iz marginalizovanih grupa.
