U periodu od 22. do 26. novembra prošle godine, u Budimpešti, Mađarska, naša izvršna direktorica, Milica Dedić, učestvovala je na aktivnostima “Towards Collaborative Practice” (TCP) Study Visit on Social Entrepreneurship and Social Inclusion” čiji su domaćini bili Hungarian National Agency u saradnji sa Youth@Work Strategic Partnership.

U toku prvog radnog dana, učesnici su imali priliku da se međusobno bolje upoznaju, čuju izvrsna predavanja eminentnih stručnjaka u oblasti socijalnog preduzetništva i socijalne inkluzije i posjete Szatyorbolt.

Kao govornik, učesnicima je prenio svoja iskustva Vincent Liegey, inženjer, interdisciplinarni istraživač, portparol francuskog pokreta odrasta (French degrowth movement) i koautor Un Projet de Decroissance (Editions Utopia, 2013). Takođe je koordinator Cargonomie — centra za istraživanje i eksperimentisanje odrasta, društvene zadruge za održiva logistička rješenja i lokalnu distribuciju hrane pomoću teretnih bicikala u Budimpešti.

Dan 1 – Vincent Liegey

Svoja iskustva, učesnicima je predstavio i drugi govornik, Peter Kuloi, koji je bio investicioni bankar prvo u Budimpešti, a zatim u Londonu, dok je danas predsjednik Upravnog odbora Fondacije Bator Tabor, kopredsedavajući Tejtovog komiteta za Rusiju i Istočnu Evropu (Tate’s Russian and Eastern European Committee), član nadzornog odbora Banke Gutmann i investitor u neke američke startapove.

Dan 1 – Piter Kuloi

Andrea Kiss iz Hungarian National Agency predstavila je učesnicima mogućnosti koje pruža European Solidarity Corps, dok su predstavnici Nagyszékelyi Füvészkertműhely govorili o svom radu – izradi tekstila i keramike od prirodnih materijala i držanju radionica.

Dan 1 – Andrea Kiss, HU National Agency

Prvi radni dan završen je obilaskom i degustacijom hrane poslovne jedinice Szatyorbolt-a, nove kupovačke zajednice i društvene kompanije, koja nudi alternativu ekološki osviješćenoj kupovini za sve one kojima je stalo da ono što jedu ne samo da je ukusno, već su i svjesni uticaja koje ono ima na sopstveno zdravlje i okoline. U sklopu Szatyorbolt-a je i Szatyor Egyesület, nevladina organizacija koja organizuje programe podizanja svijesti, praktične radionice i sastanke proizvođača kako bi održivost postala ne samo pojam, već i osnova svakodnevnog djelovanja.

U toku drugog radnog dana, učesnici su imali mogućnost da obiđu Impact Hub Budapest, koji predstavlja dom za raznoliku zajednicu koja podržava pozitivne društvene promjene. Impact Hub Budapest je osnovan u martu 2016. godine u vjeri da održiviji svijet evoluira iz kombinovanih dostignuća kreativnih, saosjećajnih i kooperativnih ljudi.

Učesnici su istog dana obišli i MagNet Bank (mađarski: MagNet Magyar Közösségi Bank Zrt., bukvalno „MagNet Hungarian Community Bank“), poznatu kao HBW Ekpress štedna zadruga (mađarski: HBW Ekpress Takarékszövetkezet), jedinu banku u Mađarskoj koja posluje u zajednici, praktikujući etičko bankarstvo – u vlasništvu je mađarskih državljana.

Dan 2 – MagNet Bank

U prostorijama ove banke, učesnici su imali priliku da čuju nešto više o Prezi, mađarskoj kompaniji za softver za video i vizuelne komunikacije, i nekim društvenim pokretima.

Dan 2

Dan je nastavljen obilaskom Hello Wood, internacionalnog arhitektonskog studia, specijalizovanog za projektovanje i izgradnju spektakularnih instalacija, koliba i zgrada.

Drugi radni dan završen je obilaskom Gólya (“Roda” na mađarskom), društvene kuće/paba/kafea koji posluje na kooperativnoj osnovi u VIII okrugu Budimpešte, gdje su učesnici imali priliku i da okuse njihovu hranu. Na ovom mjestu svake nedjelje se održavaju muzički događaji uživo, kao i bezbrojni drugi programi kao što su filmski klubovi, prezentacije, predavanja, diskusije, igranje društvenih igara, umjetničke izložbe i redovna berza za korišćene proizvode.

Treći radni dan započet je razmjenom iskustava i ideja među učesnicima, a vezano za prethodna dva dana.

Dan 3

Učesnici su u toku poslednjeg radnog dana ovog projekta prvo obišli Premier Kultcafé, multifunkcionalne ustanove: bioskop, društveni prostor i kafić. Ono što Premier Kultcafé čini zaista jedinstvenim je to što zapošljava i osobe sa invaliditetom, sa misijom da ih integriše. Ovo ga čini jednom od najvećih ustanova u Evropi koje osobama sa invaliditetom nudi šansu da budu dio kulturnog i društvenog prostora.

U prostorijama Kultcafé-a svoja iskustva prenijela je učesnicima i predstavnica Élményakadémia (Academy of Experience), zajednice posvećenih profesionalaca čija je zajednička misija promocija ličnog razvoja i društvene integracije.

Treći, ujedno i poslednji, radni dan završen je obilaskom HellóAnyu! – porodični kafić, društveni prostor i prvi centar za majke u Budimpešti, gdje su učesnici ramjenjivali iskustva i dogovarali buduće saradnje, uz nadu za skoro, ponovno druženje.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *