U periodu od 25. do 27. novembra, u prostorijama Omladinskog centra Podgorica, naša izvršna direktorica, Milica Dedić, održala je trodnevnu obuku “Aktivno političko učešc‌e, angažovanje u demokratskim procesima” (“Active political participation, engagement in democratic processes”) koja je aktivnost Erasmus+ projekta “Critical thinking and participation as a foundation of democracy in Europe” (Kritičko mišljenje i participacija kao temelj demokratije u Evropi”).

 

Prvog dana obuke Milica je učesnike upoznala sa pojmom politike, oblicima i značajem političkog učešća i rezultatima istraživanja koje je naša organizacija sprovela radi sticanja realne slike učešća mladih u politici, barijera na tom putu i odnosu prema nasilju i demokratiji.

Milica Dedić

Nakon teorijskog dijela učesnici su u okviru grupnog rada imali priliku da istraže načine političkog djelovanja kroz istoriju i prezentuju svoje radove. Tako smo svi imali priliku da čujemo razne istorijske zanimljivosti vezano za oblike političkog djelovanja kroz antičko doba (Egipat, Mesopotamija, Persija, Grčka, Rim), postklasično doba (Amerika – pleme Maja, Mongolsko carstvo, Vizantijsko carstvo, Otomansko carstvo), rano moderno doba (Amerika (evropska kolonizacija), Azija, Evropa) i moderno doba (revolucije, takmičenje velikih sila, svjetski ratovi, hladni rat, posthladnoratovsko doba).

Dan je nastavljen upoznavanjem učesnika sa pojmom države i oblicima iste, pojmom demokratije, parlamentarne demokratije, parlamenta, političkih partija, koalicija i nevladinih organizacija. Upoznati sa navedenim terminima, njihovim oblicima, načinima rada i sprovođenja, učesnici su u okviru rada u grupama kreirali svoje “političke partije” i “nevladine organizacije”, kao i procjenjivali da li bi i sa kim išli u koaliciju, bilo da je ona predizbora ili postizborna. Tako su nastali “Pokret narodne volje”, NVO “I različiti su isti” i partija “Mir i razumijevanje- MIR brate MIR!”, prezentovani njihovi logoi, ciljne grupe, programi, platforma, ideologije i stavovi.

Drugi dan obuke započet je upoznavanjem učesnika sa pojmom i podjelama izbornog sistema, pojmom birača, pojmom apstinenata i načina njihovog animiranja, nakon čega su učesnici u okviru kreiranih “partija” i “organizacija” sa prvog dana obuke, razvijali strategije za animiranje glasača i članova i pisali pozivna/ motivaciona pisma koja su prezentovali.

 

Nešto više o pojmu komunikacije, odnosima sa javnošću i njihovim najčešćim oblicima učesnici su čuli u nastavku drugog dana obuke, nakon čega su imali priliku primijeniti stečeno znanje tako što su predstavnice kreirane NVO “I različiti su isti” pisale saopštenje za štampu/javnost vezano za “realizovanu obuku organizacije”, dok su predstavnici “Pokreta narodne volje” organizovali konferenciju za medije sa temom “Vjeronauka dio obrazovnog sistema”, a predstavnici kreirane partije “Mir i razumijevanje- MIR brate MIR!” su sproveli intervju u cilju predstavljanja programa i ideologije te “partije”.

 

Poslednji dan je započet upoznavanjem učesnika sa teoretskim osnovama retorike, pojmom “argument”, pravilima uvjeravanja, pridržavanju osnovnih principa retorike u govorima, kao i o krajnjim ciljevima govora.

 

Nakon teorijskog dijela dobrovoljci su imali zadatak da pripreme govore za skupove za predizbornu kampanju u Šavniku, tako da je jedan dobrovoljac predstavljao vlast, a ostali kreirane partije koje su pritom opozicija.

 

Ostali česnici su imali zadatak da reaguju različito na javni nastup svakog dobrovoljca čime su doprinijeli da isti nauče kako reagovati kada se nađu na nepoznatom području, gdje pripremljeni šabloni nikako ne mogu pomoći.

 

Obuka je završena pripremom i prezentovanjem motivacionog govora svakog učesnika o značaju učešća mladih u političke procese.

Erasmus+ projekat “Critical thinking and participation as a foundation of democracy in Europe” (Kritičko mišljenje i participacija kao temelj demokratije u Evropi”) finansiran je od strane Evropske komisije, a kofinansiran od strane Ministarstva javne uprave Crne Gore, a koji sprovodi Youth Power u partnerstvu sa Udrugom Ringišpil 8 / Association Carousel 8 i našom organizacijom.

Cilj projekta “Critical thinking and participation as a foundation of democracy in Europe” usmjeren je na podizanje nivoa političke i medijske pismenosti mladih, učenje o demokratiji, vladavini prava i vrijednostima i istraživanje kakoda postanu aktivni građani, imajuc‌i u vidu ne samo izbore vec‌ i širi skup akcija: kampanje, demonstracije, volontiranje, angažovanje u političkim partijama ili nevladinim organizacijama.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *