U periodu od 16. do 25. marta 2025. godine, trideset nastavnika, stručnjaka iz oblasti stručnog obrazovanja i obuke (VET), kao i omladinskih radnika, među kojima je bilo i pet profesora iz JU Srednje građevinsko-geodetske škole “Inženjer Marko Radević” iz Podgorice, učestvovalo je u desetodnevnoj studijskoj posjeti organizovanoj u okviru Erasmus+ projekta Digital Response to Unemployment Problems in Western Balkans (DRUPWB).

Ovaj projekat ima za cilj smanjenje nezaposlenosti kroz razvoj inovativnog kurikuluma za stručno obrazovanje, sa posebnim fokusom na STEM oblasti, rad na daljinu i preduzetništvo, kao i uspostavljanje digitalnog HUB-a za podršku nezaposlenim mladima i odraslima.

Konzorcijum okuplja obrazovne institucije, nevladine organizacije i kompanije iz Bosne i Hercegovine, Litvanije, Albanije, Crne Gore, Njemačke i Hrvatske. Naša organizacija, NVO GLAS, ima status pridruženog partnera JU Srednjoj građevinsko-geodetskoj školi “Inženjer Marko Radević” koja je ravnopravan partner na projektu.

Domaćin aktivnosti bio je Vilnius Gediminas Tehnički univerzitet (VILNIUS TECH) i njegov Centar za kreativnost i inovacije “LinkMenų fabrikas”, koji su učesnicima omogućili uvid u savremene prakse i inovativne metode u oblasti stručnog obrazovanja i obuke. Tokom studijske posjete, akcenat je stavljen na teme poput inovacija i kreativnosti u obrazovanju, cirkularne ekonomije, održivog i inkluzivnog pristupa učenju, STEAM metoda, digitalne transformacije, kao i strategija za rad sa mladima koji nisu u sistemu obrazovanja, zapošljavanja ili obuke (NEET populacija).

Učesnici su prisustvovali predavanjima stručnjaka, učestvovali u interaktivnim radionicama i timskom radu, te posjetili prestižne inovacione i obrazovne centre kao što su Sunrise Valley Science & Technology Park, Manufacturing Innovation Valley i Visoriai IT Park. Profesori iz podgoričke škole pokazali su visok nivo motivacije i angažmana, posebno u sesijama koje su se bavile digitalnom integracijom u nastavni proces i praktičnim primjenama stečenih znanja. Njihovo aktivno učešće doprinijelo je kvalitetnoj razmjeni iskustava i uspostavljanju novih kontakata sa kolegama iz drugih zemalja.

Program je ocijenjen kao izuzetno kvalitetan, a posebno su pohvaljeni praktični sadržaji i tematski grupni rad koji se bavio budućnošću rada, preduzetništvom kao karijernim izborom za mlade i jačanjem veza između obrazovnog sistema i tržišta rada. Završni dan bio je rezervisan za prezentacije timova, dodjelu sertifikata i organizovani kulturni obilazak starog jezgra Vilnusa, što je dodatno obogatilo iskustvo učesnika.

Po povratku, naša organizacija u saradnji sa školom planira organizaciju lokalnih edukativnih seminara i sesija namijenjenih nezaposlenima i NEET mladima u lokalnim zajednicama. Planirane su četiri radionice, zasnovane na temama iz kurikuluma razvijenog kroz projekat, kako bi se šira zajednica i krajnji korisnici upoznali sa mogućnostima koje ovaj pristup pruža. Obučeni edukatori i treneri će voditi radionice, a učesnici će nakon toga imati priliku da se uključe u dodatne obrazovne programe i programe stručne prakse.

Projekat je kofinansiran od strane Evropske unije.

Kroz aktivno učešće u ovom projektu, NVO GLAS dodatno učvršćuje svoju ulogu u osnaživanju mladih i nezaposlenih kroz inovativne i inkluzivne obrazovne pristupe, doprinoseći promociji održivih i digitalno orijentisanih rješenja u Crnoj Gori.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *