Mladi predstavnici šest partnerskih organizacija imali su priliku da kreiraju i prezentuju alatke, odnosno oblike sesija vezano za temu eko-preduzetništva, održivosti i cirkularne ekonomije.
Prvi dan razmjene započeo je međusobnim upoznavanjem učesnika kroz zanimljive igrice kao što su Erasmus bingo, impossible mission, zapamti pokret i ime.
Naši mladi su se, između ostalog, pozabavili ekološkim problemima u našoj državi i ostalim učesnicima objasnili pojam ,,greenwashing’’ kroz praktične primjere u Crnoj Gori.
Radionice su bile fokusirane na timski rad, bolje upoznavanje i na rad za bolju ekološku budućnost, uključujući i učešće mladih u akciji čišćenja prirodne okoline.
Ono što je za učesnike bilo najzanimljivije u okviru ove razmjene jeste bilo kreiranje društvenih igrica (board games) i sadržaja za društvene mreže.
Omladinska razmjena “Eco-entrepreneurship: Future is Green” je za naše mlade bilo jedno korisno iskustvo koje ih je naučilo koliko je važno čuvati životnu sredinu.
Ovaj događaj je treća aktivnost Erasmus+ projekta “Eco-Entrepreneurship & Circular Economy: On the Path to Sustainable Change” koji sprovodi Next Generation iz Sjeverne Makedonije sa partnerskim organizacijama CET Prizren sa Kosova*, Okret/Spin iz Bosne i Hercegovine, Dorea Educational Institute sa Kipra, Youth Workers Alliance Vranje iz Srbije i našom organizacijom iz Crne Gore.
Projekat „Eco-Entrepreneurship & Circular Economy: On the Path to Sustainable Change“ (u trajanju od 24 mjeseca, s početkom od 1. maja 2022. godine) je u skladu sa prioritetima programa Erasmus+ i fokusiran je na potrebe za povećanjem kapaciteta 6 omladinskih organizacija iz Programskih država (Sjeverna Makedonija, Srbija i Kipar) i Partnerskih država Zapadnog Balkana (Bosna i Hercegovina, Kosovo* i Crna Gora) za rad sa konceptima eko-preduzetništva i cirkularne ekonomije, za stvaranje mogućnosti razvoja kompetencija mladih ljudih u ovim oblastima i prenošenja principa cirkularne ekonomije u svoje prakse u predstojećim “zelenim” misijama tako da pomenute omladinske organizacije budu spremne da se suoče sa ekološkim i održivim izazovima 21. vijeka.
Ovaj projekat je finansiran od strane Evropske komisije uz donacije od strane Eko fonda, Rudnika uglja Pljevlja, Morskog dobra, Komunalno Budva i Opštine Nikšić koji su prepoznali značaj istog.