U periodu od 22. do 28. juna četvoro divnih mladih ljudi imalo je priliku da, u ime naše organizacije, učestvuje u aktivnostima studijske posjete “Eco-entrepreneurship & Circular Economy” održane u Strugi, Sjeverna Makedonija.

Prvog dana posjete učesnici su obišli fabriku “Zaum”, gdje su imali priliku da saznaju nešto više o procesu obrade lješnika i proizvodnji kreme i namaza.

U toku tog dana posjetili su i odlagalište i prijemno mjesto otpada i saznali da se drvo, plastika, željezo, bakar i aluminijum takođe recikliraju. Došli su takođe do saznanja da ta kompanija ima ugovore sa svim fabrikama i tržištima koja se bave otpadom – otkupljuju taj otpad i obrađuju ga.

Sledećeg dana posjetili su ekološke partnere u Ohridu i uživali u prirodnoj ljepoti Sjeverne Makedonije. Takođe, učesnici su prošetali planinom Vrpčani, gdje su posjetili ekocentar i saznali nešto više o biljkama i životinjama karakterističnim za tu oblast.

Posljednja posjeta bila je fabrici “Uniplastic”, gdje su učesnici stekli dublje razumijevanje procesa i proizvodnje proizvoda od recikliranog materijala. Ova fabrika je poznata po proizvodnji čamaca.

Ova studijska posjeta pružila je učesnicima saznanje o različitim industrijama i ekološkim praksama u Sjevernoj Makedoniji. Pored toga učesnici su imali priliku istraže prirodnu ljepotu regiona i upoznaju se sa bogatstvom biljnog i životinjskog svijeta.

Ovaj događaj je peta aktivnost Erasmus+ projekta “Eco-Entrepreneurship & Circular Economy: On the Path to Sustainable Change” koji sprovodi Next Generation iz Sjeverne Makedonije sa partnerskim organizacijama CET Prizren sa Kosova*, Okret/Spin iz Bosne i Hercegovine, Dorea Educational Institute sa Kipra, Youth Workers Alliance Vranje iz Srbije i našom organizacijom iz Crne Gore.

Projekat „Eco-Entrepreneurship & Circular Economy: On the Path to Sustainable Change“ (u trajanju od 24 mjeseca, s početkom od 1. maja 2022. godine) je u skladu sa prioritetima programa Erasmus+ i fokusiran je na potrebe za povećanjem kapaciteta 6 omladinskih organizacija iz Programskih država (Sjeverna Makedonija, Srbija i Kipar) i Partnerskih država Zapadnog Balkana (Bosna i Hercegovina, Kosovo* i Crna Gora) za rad sa konceptima eko-preduzetništva i cirkularne ekonomije, za stvaranje mogućnosti razvoja kompetencija mladih ljudih u ovim oblastima i prenošenja principa cirkularne ekonomije u svoje prakse u predstojećim “zelenim” misijama tako da pomenute omladinske organizacije budu spremne da se suoče sa ekološkim i održivim izazovima 21. vijeka.

Ovaj projekat je finansiran od strane Evropske komisije uz donacije od strane Eko fonda, Rudnika uglja Pljevlja, Morskog dobra, Komunalno Budva i Opštine Nikšić koji su prepoznali značaj istog.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *